بلاگ تحقیق کیفی

مقاله کیفی

مقاله کیفی

مقاله کیفی چیست برای پاسخ این سوال باید گفت، مقاله ای است که بر اساس داده های یک پژوهش کیفی نگارش می شود. رویکردهای مختلفی در پژوهش کیفی وجود دارد که زیر چتر “روش‌های کیفی” قرار می‌گیرند. رشته‌های مختلف علوم اجتماعی معمولاً در مورد بهترین روش تحقیقات کیفی نظرات متفاوتی دارند. در این مقاله، برخی دستورالعملهای کلی برای نوشتن مقاله کیفی بهمراه اصول کلی اجرای مناسب همه تحقیقات، ارائه می گردد.

تناسب با هدف تحقیق در مقاله کیفی

در مقاله کیفی، آیا روش‌ تحقیق متناسب با ماهیت سوال یا سوالات مطرح شده است؟ این یعنی آیا تحقیق به دنبال درک فرآیندهای اجتماعی یا ساختارهای اجتماعی و/یا روشن کردن تجربیات یا معانی ذهنی است؟آیا بسترها، گروه‌ها یا افراد مورد مطالعه از نوعی هستند که نمی‌توان از قبل انتخاب کرد، یا نتایج احتمالی را نمی توان از قبل مشخص کرد یا فرض کرد؟
روش‌شناسی در مقاله کیفی

همه مقالات کیفی باید شامل یک بخش روش‌ شناسی اختصاصی باشد که بطور مناسب، راهبرد انتخاب نمونه، حجم نمونه و راهبرد تحلیل داده ها را مشخص ‌کند.

تناسب با هدف تحقیق در مقاله کیفی

ارائه انتخاب نمونه در مقاله کیفی

مقالات کیفی اغلب مبتنی بر پژوهش کیفی بوده که دارای نمونه گیری غیراحتمالی است. واحد(های) تحقیق شامل یک یا ترکیبی از افراد، رویدادها، نهادها، نمونه‌ها‌یی از رفتار طبیعی، گفتگو‌ها، مطالب نوشتاری و تصویری و غیره باشد. انتخاب این‌ها باید به لحاظ نظری توجیه شود، به عنوان مثال. باید روشن شود که پاسخ دهندگان چگونه انتخاب شده‌اند. باید منطقی برای منابع داده‌ها (مانند پاسخ دهندگان/ شرکت کنندگان، بسترها، اسناد) وجود داشته باشد. باید ملاحظاتی داشت در مورد اینکه آیا منابع داده‌ها (مانند افراد، سازمان‌ها، اسناد) از جهاتی مهم غیرمعمولی بوده‌اند. هر گونه محدودیت داده باید مورد بحث قرار گیرد (مانند عدم پاسخ، امتناع از شرکت)

انعکاس فرآیند تحقیق در مقاله کیفی چیست

در اکثر مقالات کیفی باید ملاحظات فوق در نظر گرفته شود: فرآیند دسترسی به مشارکت کننده در تحقیق چگونه بود؟ نحوه جمع آوری و ثبت داده‌های کیفی چگونه بود؟ چه کسی داده‌های کیفی را جمع آوری کرد؟ چه زمانی داده‌ها جمع آوری شد؟ چگونه تحقیق برای پاسخ دهندگان/ شرکت کنندگان توضیح داده شد؟

انعکاس فرآیند تحقیق در مقاله کیفی چیست

اصول اخلاقی تحقیق در مقاله کیفی چیست

لازم است جزئیات تاییدیه رسمی اخلاقی (به عنوان مثال کمیته اخلاق پژوهش) در متن اصلی مقاله کیفی بیان شود. اگر نویسندگان ملزم به دریافت تاییدیه اخلاقی نبودند (همانطور که در برخی کشورها وجود دارد) یا نمی‌توانستند تأیید اخلاقی را دریافت کنند (همانطور که گاهی اوقات در بسترهای با منابع محدود اتفاق می‌افتد) باید این را توضیح دهند. لازم است این اطلاعات را همانطور که در مقاله مناسب است ارائه کنید و در صورت درخواست در حین ارسال، اطلاعات بیشتر را ارائه دهید. رویه‌هایی برای کسب رضایت آگاهانه باید ارائه شود. هر گونه نگرانی اخلاقی که در طول تحقیق به وجود آمد باید مورد بحث قرار گیرد.

فرایند تحلیل داده کیفی و نحوه ارائه در مقاله کیفی چیست

فرآیند تجزیه و تحلیل داده کیفی در مقالات کیفی باید تا حد امکان شفاف باشد (علیرغم وجود خلاقیت مفهومی و نظری که معمولاً مشخصه تحقیقات کیفی است). مثلا، تجزیه و تحلیل چگونه انجام شد؟ مضامین، مفاهیم و مقوله‌ها چگونه از داده‌ها تولید شدند؟ اینکه آیا تجزیه و تحلیل به کمک رایانه انجام شده است (و اگر چنین است، چگونه)؟چه کسانی و به چه شکل در تحلیل نقش داشتند؟ اطمینان از دقت تحلیلی، برای مثال:اقدامات انجام شده برای محافظت از انتخاب و گزینش گری در داده‌های کیفی، مثلث سازی یا تری انگولیشن، پایایی بین ارزیاب ها، بررسی اعضا و کارشناسان، موضع خود محقق باید به وضوح بیان شود. به عنوان مثال، آیا آن‌ها نقش خود، سوگیری احتمالی و تأثیر خود را در تحقیق (انعکاس پذیری یا بازتاب) بررسی کرده‌اند؟

فرایند تحلیل داده کیفی و نحوه ارائه در مقاله کیفی چیست

نحوه ارائه یافته‌ها در مقاله کیفی

در نظر گرفتن بستر داده ها: تحقیق باید به روشنی بستر سازی شود. برای مثال، لازم است در مقاله کیفی ، اطلاعات مربوطه در مورد بستر و پاسخ دهندگان/ شرکت کنندگان ارائه شود. پدیده‌ها‌ی مورد مطالعه باید در بافت اجتماعی خود ادغام شوند (به جای انتزاع یا بی بستری). هر گونه تأثیر خاص/ منحصر به فرد باید شناسایی و مورد بحث قرار گیرد.
ارائه داده‌های کیفی در مقاله کیفی: نقل‌قول‌ها، یادداشت‌های میدانی، و سایر داده‌ها در صورت لزوم باید به گونه‌ای در مقاله کیفی ارائه شوند که خواننده قادر به قضاوت در مورد دامنه شواهد باشد. تمایز بین داده‌ها و تفسیر آن‌ها باید روشن باشد. تصریح و تکرار بین داده‌ها و توضیحات داده‌ها (تولید نظریه) باید واضح باشد. شواهد اصلی کافی باید ارائه شود تا خواننده را از رابطه بین شواهد و نتیجه‌گیری متقاعد کند (اعتبار). موارد یا شواهدی که ممکن است نتایج را رد کند، باید به اندازه کافی مورد توجه قرار گیرد.

دانلود مقاله کیفی رایگان به فارسی و انگلیسی

دانلود مقاله کیفی رایگان در آکادمی پژوهشی کیفی:

مقالات

Having allies—Experiences of support in people with stress-related exhaustion: A qualitative study

Work-life balance in physicians working in two emergency departments of a university hospital: Results of a qualitative focus group study

Having allies—Experiences of support in people with stress-related exhaustion: A qualitative study

1 دیدگاه در “مقاله کیفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *