بلاگ تحقیق کیفی

چگونه نتایج تحقیق کیفی را در قالب پوستر در کنفرانس ارائه نمائیم؟

یکی از چالش های مهم، ارائه نتایج تحقیق کیفی در قالب سخنرانی و یا پوستر در کنفرانس ها است که هر روزه در هر حال افزایش است. اگرچه عده زیادی از دانشجویان و محققین به انجام تحقیقات کیفی روی آورده اند، ولی همچنان در نحوه ارائه که از مهمترین بخش های یک تحقیق است، لازم است مهارت بیشتری کسب کنند. اما سوال این است : “پوستر چه مشخصاتی داشته باشد تا بیشترین مخاطب را جذب کرده و راحت تر و بهتر پیام خود را به مخاطبین منتقل سازد؟”.
دستوراالعمل مشخص تهیه پوستر برای ارائه موثر تحقیقات کیفی بسیار کم است. مقاله ای را برای شما ارسال می کنم که براساس یک ارزیابی از پوسترهای کیفی در کنفرانس های تحقیقاتی و مرور ادبیات تحقیق نوشته شده است . حوزه هایی که بحث میشود شامل محتوای پوستر، متن، مواد و نحوه مرتب ساختن موضوعات و اجزای نمایشی است . اگرچه تحقیق کیفی در واقع نوعی خلاقیت را طلب می‌کند، ولی در نظر گرفتن این حوزه ها به محقق کمک میکند که اطمینان حاصل کند که پیام تحقیقش بطور واضح به مخاطبین بیشتری می رسد.
یک پوستر تحقیق کیفی میزان قابل توجهی از صرف زمان و پول را نیازمند است و محققین با تلفیق خلاقیت و بکار گیری برخی راهنماهای کلیدی برای تهیه پوستر، بیشترین بازدهی را از این نوع سرمایه گذاری می توانند داشته باشند.

کنفرانس تحقیق کیفی
بهترین پوستر، پوستری است که :
به خواننده کمک کند به آسانی جریان مطالب را دنبال کند ، قادر به خواندن مطالب باشد و بفهمند چه چیزی ارائه شده است. سه چالش مهم در آماده سازی پوستر تحقیق کیفی عبارتند از:
داشتن پیام آشکار
حداقل نگه داشتن تعداد کلمات و واژه ها
استفاده از اجزای تصویری و دیداری برای کمک به خواننده برای درک موضوع و تجزیه و تحلیل مطالب.
ایجاد یک پوستر موثر کار آسانی نیست و درست کردن یک پوسترتحقیق کیفی عالی ، گاه خیلی سخت تر است از نوشتن یک مقاله کیفی .
با توجه به تنوع انواع و طیف تحقیق کیفی ، تنوع زیادی در گزارش تحقیق کیفی در قالب پوستر نیز وجود دارد. یک روش واحد و درست برای ارائه تحقیق کیفی در قالب پوستر وجود ندارد.درست کردن یک پوستر که جذاب بوده و آسان خوانده شود، موجب میشود که خواننده و محقق در مقابل پوستر متوقف شود و به پوستر توجه کند و این موجب میشود مخاطبین تحقیق کیفی بالا رفته و احتمال اینکه تعداد زیادی از افراد اطلاعات اصلی تحقیق را که محقق وقت و هزینه صرف آن کرده است با خود به خانه ببرند، بیشتر است. مقاله ای در باب نحوه تهیه پوستر که در سال 96 به چاپ رسیده است و به نظرم مطالب خوبی دارد ارسال می دارم تا برای علاقمندان به تحقیق کیفی ، اساتید و دانشجویان در شبکه ارتباطی خود ارسال نمائید

1 دیدگاه در “چگونه نتایج تحقیق کیفی را در قالب پوستر در کنفرانس ارائه نمائیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *